Největší atrakcí Petřína stále zůstává výstup na Petřínskou rozhlednu a úchvatný kruhový výhled na panoráma Prahy.  Petřínská rozhledna je mladší sestrou Eiffelovy věže. Rozhledna byla dokončena jen 2 roky po dostavění pařížské věže. Petřínská rozhledna patří mezi nejoblíbenější výletní místa.

Sponzorem projektu InfoTurist je vznikající skupina inzertních serverů zaměřená na nabídku nemovitostí a  jejich pronájem. Dále směřovaná do nejrůznějších oblastí a potřeb: od nabídek zaměstnání, firemních poptávek až po stavební práce. V neposlední řadě zaměřená na nejrůznější koníčky, nabídky moto dále auto a služby pro domácí mazlíčky..

Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka byly započaty 16. března a dokončeny 20. srpna roku 1891. Byly položeny 11 metrů hluboké základy a na nich vystavěna 60 metrů vysoká ocelová konstrukce vážící 175 tun. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah; okolo něj se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody – jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů.

Rozhled

Kromě rozhledu na panoráma Prahy včetně blízkého Pražského hradu se z rozhledny otevírá za jasného počasí daleký rozhled po Čechách. Na severu lze spatřit Říp a České středohoří, na severovýchodě je vidět masiv Krkonoš. Na jihovýchodě je rozhled poměrně omezený, protože jej uzavírají Brdy.

V současné době je na rozhlednu bezbariérový přístup, výtah pro handicapované návštěvníky jezdí až na horní plošinu, ale pro vozíčkáře je přístup jen na první ochoz ve výšce 20 m, výše už není ochoz dost široký pro vozík.

Ve spodní části rozhledny je možno občerstvit se v bufetu nebo se pobavit sbírkou kuriózních vynálezů z 19. st., zapůjčenou z Národního technického muzea, která je umístěna v suterénu rozhledny.
Sociální zařízení naleznete v suterénu rozhledny nebo také v samostatné budově v západní části zahrady.

© VECTRIS s.r.o. a KULTURNÍ DĚDICTVÍ, CD Zahrady Petřínského vrchu

Štítky:

Zanechte komentář

Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>